wizy

Od momentu wstąpienia Polski do UE musimy posiadać wizy, jadąc do Rosji. Dwustronne wizy zostały wprowadzone na wniosek Brukseli. przeczytaj!

porady dla turysty

Czyli czym dojechać do Petersburga. Ile kosztuje życie w mieście? Tak naprawdę realia różnią się mało od tych warszawskich. przeczytaj!

wirtualna wycieczka

Obejrzyj krótkie nagrania wideo z Sankt Petersburga: kanały miejskie, białe noce, podmiejskie pałace. Bez komentarza lub w j. rosyjskim. zobacz!

nie tylko matrioszki

Pamiątki mało różnią się od tych sprzedawanych dla całej Rosji. Kuchnia regionalna: polecamy petersburską kaszę manną lub ryż z kompotem! przeczytaj!

Ermitaż

petesburg zabytki zabytki petersburga

Ermitaż położony jest tuż nad samą Newą, między Nadbrzeżem Pałacowym a Placem Pałacowym. W skład Ermitażu wchodzi pięć zabytkowych budynków. Najstarszy i jednocześnie największy z nich to Pałac Zimowy, nieco młodszymi są: Mały Ermitaż, Stary Ermitaż oraz Teatr Ermitażu, najmłodszym, bo XIX-wiecznym gmachem jest Nowy Ermitaż. Ermitaż to jedno z największych (o ile nie największe) i najbogatszych muzeów świata.

Kliknij, aby uruchomić pokaz slajdów od zdjęć ERMITAŻU.

Ermitaż (ros. Эрмитаж) to z francuskiego pustelnia, to właśnie tutaj caryca Katarzyna II spędzała wiele czasu na samotnych rozmyślaniach. Niewielu ludzi miało dostęp do tego pałacu. Sama caryca mówiła, że tylko ona i myszy mogą zachwycać się bogactwami Ermitażu. Dzisiaj nad brakiem myszy czuwają koty — specjalnie karmione przez pracowników muzeum.

Czasy Związku Sowieckiego nie były dla Ermitażu okresem świetności. Radziecki rząd nie płacił wiele na utrzymanie Ermitażu, co gorsza J. Stalin rozkazał sprzedać niektóre kosztowności Ermitażu zagranicę. Dziś zabiega się o powrót wielu dzieł sztuki do Rosji. W czasach radzieckich wiele bogactw pałacu było także przekazywanych innym muzeom na obszarze Związku Radzieckiego. Jednak i tak nie zaważyło to na atrakcyjności tak wielkiego muzeum.

Co ciekawe, pewna ilość dzieł sztuki została sprowadzona przez Armię Czerwoną do Rosji, w tym w znacznej mierze do Ermitażu, z Niemiec, tuż po pokonaniu Hitlera. W Rosji znajdują się one do dziś. Rząd FR utrzymuje stanowisko władz ZSRR, że zdobyte dzieła sztuki stanowią rekompensatę za starty Rosjan wyrządzone przez Niemców podczas II wojny światowej. Warto przypomnieć, że hitlerowcy znacznie zniszczyli trzecią część miasta Sankt Petersburga.

Petesburg, Ermitaż Ermitaż

Dziś Ermitaż prowadzi wiele wystaw okresowych zagranicą, szczególnie w Europie Zachodniej i USA, promując tym samym rosyjską kulturę na świecie. Dyrektorem Ermitażu jest obecnie Borys Piotrowski. W muzeum stale pracuje około 2000 osób. Dziś Ermitaż powraca do dawnej chwały, sprowadza i selekcjonuje dzieła sztuki. Rekonstruuje zniszczone obiekty (przykładem może być zrekonstruowany tron carski).

Kolekcjonowanie dzieł sztuki zapoczątkowały już zakupy Piotra Wielkiego, pośród których znajdował się słynny obraz »Dawid i Jonatan« Rembrandta. Obecnie w 400 salach sześciu budynków o łącznej powierzchni 125,5 tys. m² zgromadzono mnóstwo znakomitych dzieł sztuki z całego świata. Łącznie muzeum dziś posiada 3 mln eksponatów, jednak większość z nich nie jest udostępniana dla turystów poza wystawami okresowymi. Mimo to, aby zob